Family-owned since 2014 · 4.99 ★ × 463 reviews · 20,000+ jobs
What a Dumpster Actually Costs in Fairfield County
Real price, size, weight, and demand data from 18,385 jobs we've completed since 2019. No survey, no estimates — our own records, published.
20,000+
jobs completed
4.99 ★
463 reviews
Family-owned
since 2014 (12 years)
Licensed & insured
in Connecticut & New York

Last updated September 5, 2026 · Data through August 15, 2026 · Refreshed annually
What people actually pay, by size
Posted base rates tell you where the bill starts. These medians tell you where it typically ends — the full amount paid, including any weight overage and extension days, across 6,398 consumer rentals since October 2022:
| Size | Our base rate today | Median all-in paid | Rentals measured |
|---|---|---|---|
| 10-yard | $447 | $490 | 2,143 |
| 15-yard | $547 | $570 | 1,337 |
| 20-yard | $647 | $634 | 2,560 |
| 30/40-yard | $899 | $1,180 | 358 |
The gap between base rate and median is weight and extra days — both billed at the posted rates ($0.10/lb past the included allowance, $15/day past the 7-day window), not hidden fees. Every dumpster company bills weight; most just don't show you the math before you book. The full pricing reference has every rate and every add-on in one place.
One note on the 30/40-yard tier: it ships as two 20-yard cans — same total capacity, hosted one at a time on the swap approach — which is why its numbers run roughly double the 20-yard's.
How prices have moved
Comparing 2023 (the first full year of our current product lineup) against 2026 year-to-date, median all-in prices moved modestly:
| Size | 2023 median | 2026 YTD median | Change |
|---|---|---|---|
| 20-yard | $611 | $647 | +6% |
| 10-yard | $475 | $508 | +7% |
| 15-yard | $554 | $564 | +2% |
| 30/40-yard | $1,130 | $1,129 | flat |
Base prices moved more than all-in totals. Among rentals that closed at the base rate — no overage, no extension, the cleanest read on list-price movement — the 20-yard median went from $549 in 2023 (318 rentals) to $617 in 2026 year-to-date (97 rentals), about +12%. The 10-yard tells the same story on smaller samples: $349 (79 rentals) to $417 (32 rentals). Disposal costs at Connecticut transfer stations drove most of that — the sourced chronology of why starts with a state that has no active landfill and lost its largest burn plant in 2022 — and all-in totals rose slower than base rates — customers have gotten better at sizing and loading, and so have we at recommending the right can.
Earlier years aren't in these comparisons on purpose: before October 2022 we sold a different product structure (14-day rentals, different sizes, 1-ton limits), and blending it into one trend line would be comparing different products. We'd rather show you a shorter, honest series than a longer, fuzzy one.
How the rest of the county quotes the same can
(phone survey of 25 Connecticut operators, August 2026) — Fairfield County operators shown, quotes published exactly as given and anonymized by design. The highlighted row is our posted card, for comparison.
| Operator | Size | Price quoted | Weight included | Rental period | Overage | Extra day | Notes |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| FF-1 | 10-yard | $559 | 2,000 lb (1 T) | 14 days | $0.073/lb ($145/T) | $11 | |
| 15-yard | $559 | 2,000 lb (1 T) | |||||
| 20-yard | $697 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| 30-yard | $697 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| FF-2 | 20-yard | $695 | 6,000 lb (3 T) | 14 days | $0.075/lb ($150/T) | — | |
| FF-3 | 12-yard | $455 | 4,000 lb (2 T) | 5 days | — | — | fees billed at invoice |
| 20-yard | $455 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| 30-yard | $563 | 6,000 lb (3 T) | |||||
| FF-4 | 10-yard | $395 | 1,000 lb (0.5 T) | 7 days | $0.09/lb ($180/T) | $15 | |
| 15-yard | $450 | 2,000 lb (1 T) | |||||
| 20-yard | $575 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| FF-5 | 10-yard | $385+ | 3,000 lb (1.5 T) | 7 days | $0.065/lb ($130/T) | $15 | |
| 16-yard | $500+ | 5,000 lb (2.5 T) | |||||
| 20-yard | $600+ | 6,000 lb (3 T) | |||||
| FF-6 | 10-yard | $350-450 | 2,000 lb (1 T) | 7-10 days | $0.08/lb ($160/T) | $12 | |
| 15-yard | $400-500 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| 20-yard | $450-550 | 6,000 lb (3 T) | |||||
| FF-7 | 10-yard | $385 | 2,000 lb (1 T) | 7 days | $0.065/lb ($130/T) | — | |
| 15-yard | $435 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| FF-8 | 10-yard | $399 (3d) / $439 (7d) | — | 3 or 7 days | $175 minimum ton, then $190/T | $20 | |
| 20-yard | $439 (3d) / $499 (7d) | — | |||||
| FF-9 | 10-yard | $425 | 2,000 lb (1 T) | flexible | $0.065/lb ($130/T) | — | no daily fee |
| 15-yard | $575 | 5,000 lb (2.5 T) | |||||
| 20-yard | $625 | 6,000 lb (3 T) | |||||
| FF-10 | 10-yard | $399 | 1,000 lb (0.5 T) | 7 days | $0.065/lb ($130/T) | $10 | |
| 15-yard | $449 | 2,000 lb (1 T) | |||||
| 20-yard | $549 | 3,000 lb (1.5 T) | |||||
| 30-yard | $649 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| FF-11 | 10-yard | $430 | 2,000 lb (1 T) | 10 days | $0.063/lb ($126/T) | $10 | |
| Grizzly Junk Pros (us) | 10-yard | $447 | 1,000 lb (0.5 T) | 7 days | $0.10/lb ($200/T) | $15 | full price card published online |
| 15-yard | $547 | 2,000 lb (1 T) | |||||
| 20-yard | $647 | 4,000 lb (2 T) | |||||
| 30/40-yard | $899 | 6,000 lb (3 T) |
Reading the Fairfield County table
Across those quotes, the median 20-yard came in at $575 (range $455-697) and the median 10-yard at $400 (range $385-559) (phone survey of 25 Connecticut operators, August 2026). Our posted base rates sit above some of those stickers — and the table shows exactly why sticker-sorting is the wrong way to shop this county.
Start with the allowance column. On a 10-yard alone, included weight in Fairfield County runs from half a ton (FF-10) to 1.5 tons (FF-5) — a threefold difference hiding behind similar prices. Then look at the flattened ladders: FF-1 charges the identical $559 for its 10 and 15-yard and the identical $697 for its 20 and 30-yard, and FF-3 quotes $455 for both its 12 and its 20-yard. When two can sizes cost the same, the price isn't tracking capacity — which tells you the real variable lives elsewhere, usually at the scale. FF-8 unbundles time instead, with separate 3-day and 7-day stickers and a $175 minimum ton on the back end. And 3 of 25 operators quote ranges or "and up" — two of them in this county — meaning the number you're comparing isn't always a number.
None of these structures is dishonest; they're just hard to compare from a driveway. That's the argument for the way we price: one card, posted online, weight allowance stated per size, $0.10/lb past it billed on actual pounds, $15/day past the included 7 days. No CT operator besides Grizzly publishes a full price card online (phone survey of 25 Connecticut operators, August 2026) — every other quote in this table took a phone call to get.
Survey methodology: Every operator in these tables was phone-shopped in August 2026 — quotes for a standard residential rental, prices as quoted. Operators are anonymized by design.
For the survey's other counties, see the Hartford County report, the New Haven County report, and the Litchfield and New London datapoints — or the whole state at once in the Connecticut Dumpster Price Index. The scale data behind every allowance warning on this page lives in what dumpster loads actually weigh.
Which sizes Fairfield County rents
| Size | Share of rentals |
|---|---|
| 20-yard | 40% |
| 10-yard | 33.5% |
| 15-yard | 20.9% |
| 30/40-yard | 5.6% |
The 20-yard is the county's workhorse — big enough for a whole-home cleanout or a single-layer roof tear-off, small enough for most driveways. If you're between sizes, the size pages linked above walk through project-by-project fit, weight caps included. Renters get to that question early: in our own ad account, Connecticut researches dumpster sizes before it researches price, by a wide margin.
When the county rents
Share of the year's rentals landing in each month, from seven complete years (2019–2025):
| Month | Share | Month | Share |
|---|---|---|---|
| January | 6% | July | 9.7% |
| February | 5.5% | August | 9.6% |
| March | 7.9% | September | 9.4% |
| April | 9.3% | October | 8.7% |
| May | 9.8% | November | 7.9% |
| June | 10% | December | 6.4% |
June peaks at 10%, February bottoms out at 5.5% — demand nearly doubles from winter trough to summer peak. Renovation season is real. Our rates don't move with it, but scheduling flexibility does: book a February project and you'll get your pick of delivery windows. The month-by-month curve for the whole service area breaks the same seven years down by quarter and by day of the week.
Where the dumpsters go
Of the 6,398 consumer rentals we delivered since October 2022 — our jobs, not a county market survey:
| Rank | Town | Share | Rentals |
|---|---|---|---|
| 1 | Stamford | 22.7% | 1,451 |
| 2 | Norwalk | 12.4% | 793 |
| 3 | Greenwich | 11.5% | 735 |
| 4 | Westport | 3.7% | 239 |
| 5 | Darien | 3.6% | 231 |
| 6 | New Canaan | 3.6% | 229 |
| 7 | Wilton | 2.3% | 146 |
| 8 | Ridgefield | 1.9% | 120 |
| 9 | Weston | 1.7% | 109 |
| 10 | Fairfield | 1.4% | 91 |
| 11 | Shelton | 1.3% | 86 |
| 12 | Riverside (Greenwich) | 1.3% | 85 |
| 13 | Bridgeport | 1.2% | 78 |
| 14 | Cos Cob (Greenwich) | 1.2% | 77 |
| — | Everywhere else (180 towns) | 30.2% | 1,928 |
Three things worth noticing. First, Stamford, Norwalk, and Greenwich together take nearly half our deliveries — and Greenwich understates itself in this table, because Riverside and Cos Cob are Greenwich villages billed under their own names; combined, greater Greenwich runs about 15%. Second, Shelton makes a Fairfield County table at all — it sits across the line in New Haven County. Delivery runs on drive time, not county borders, and the Route 8 corridor is an easy pull for our trucks. Third, the long tail is long: 180 towns and villages account for nearly a third of deliveries. We publish a town's numbers only when it has at least 25 jobs behind them; every town in this table clears that bar several times over.
Weight: the number nobody talks about
Here's the stat that surprises everyone: about two in three of our rentals (68.6%) end up over the included weight allowance. That's not a Grizzly quirk — it's how dumpster weight economics work industry-wide. Debris is heavier than it looks, every hauler pays the transfer station by the pound, and every hauler passes weight through one way or another. The difference is whether they tell you the rate up front. Ours is posted: $0.10 per pound past the allowance, the real transfer-station rate, not marked up.
So plan for weight like it's part of the price — because for most projects, it is. When a load does go over, here's what it typically weighs:
| Size | Included allowance | Median weight of over-allowance loads | Loads measured |
|---|---|---|---|
| 10-yard | 1,000 lbs | 2,500 lbs | 1,861 |
| 15-yard | 2,000 lbs | 3,640 lbs | 940 |
| 20-yard | 4,000 lbs | 5,840 lbs | 1,302 |
| 30/40-yard | 6,000 lbs | 10,600 lbs | 228 |
Read that middle column carefully: it describes loads that went over, not the average rental — under-allowance loads never cross a scale, so nobody (including us) can tell you what the "average" load weighs. What we can tell you is what routinely pushes loads over:
- Roofing shingles — about 300 lbs per square (100 sq ft of roof). A single-layer tear-off on a 2,000 sq ft roof is roughly 5,200 lbs before the first piece of plywood. If a 20-yard is being recommended for a tear-off, weight math should come with it — ours does, on the 20-yard page.
- Tile, plaster, and drywall — demo debris from one bathroom can outweigh the furniture from three bedrooms.
- Books, paper, and "just some boxes from the basement" — the classic 10-yard overage. Paper is dense.
- Anything that's been rained on. An open can in a wet week gains real weight. Tarp it.
If you'd rather not find out at the scale, there's a method for guessing your own load — material by material, before you book. Two honest ways to spend less on weight: size up when the debris is dense (the next size up costs $100 more and doubles the allowance — cheaper than paying overage on a maxed-out smaller can), and keep the banned heavy fills out entirely (concrete, brick, dirt, and asphalt aren't accepted in our cans at any weight — they need a clean-fill hauler).
One more planning number: 15.8% of rentals — about one in six — keep the can past the included 7 days. Projects run long; that's normal. Extension days are $15/day, posted, and dispatch would always rather hear from you before the window closes than after.
Dumpster vs. junk removal vs. Grizzly Bag
Since 2024, the median all-in cost across our three residential options:
| Option | Median cost | Jobs measured |
|---|---|---|
| Junk removal (Fairfield County, crew loads) | $295 | 454 |
| Grizzly Bag (8-yd flexible bag, you load) | $299 | 327 |
| 10-yard dumpster (you load, all-in) | $499 | 1,431 |
The pattern: when a crew loading a partial truck covers the job, junk removal is usually the cheaper call — and you never lift anything. When the project runs multiple days and fills 10+ cubic yards, the dumpster's capacity wins. The bag sits in between: dumpster economics at half the commitment, no rental clock. The pricing reference has the full decision table.
Methodology
Everything on this page comes from our own completed-jobs records — 37,277 raw job records from 2019 through August 15, 2026, deduplicated by job number. Dumpster rentals generate separate drop-off and pickup records in our system, so we collapsed each rental to its revenue-bearing record (14,502 zero-dollar companion records excluded) — each rental counts exactly once. Wholesale work billed to other haulers and service lines we no longer offer are excluded from every price statistic. That leaves 18,385 consumer jobs behind the demand and seasonality figures, and 6,398 consumer dumpster rentals — October 2022 onward, our current product structure — behind every price figure.
Published figures are medians, shares, and percentages, computed directly from the records: no estimates, no extrapolation, no outside data blended in. Town figures appear only where a town aggregates at least 25 jobs. Nothing on this page identifies a customer, an address, or a single job. Demand shares describe our deliveries, not the county market. We refresh this report annually; the date at the top is real.
Cost report FAQs
What does a dumpster rental actually cost in Fairfield County?
Across 6,398 of our own rentals since October 2022, the median all-in price — everything the customer actually paid, including any weight overage and extension days — was $490 for a 10-yard, $570 for a 15-yard, $634 for a 20-yard, and $1,180 for the 30/40-yard tier. Our posted base rates are $447/$547/$647/$899; the difference between base and median is weight and extra days, both billed at posted rates.
What's the most popular dumpster size in Fairfield County?
The 20-yard, at 40% of our rentals — it fits whole-home cleanouts and most renovation debris without the footprint of a bigger can. The 10-yard is second at 33.5%, the 15-yard takes 20.9%, and the 30/40-yard tier (delivered as two 20-yard cans) covers the remaining 5.6%.
When is the cheapest time of year to rent a dumpster?
Our rates don't change by season — same price in February as in June. What changes is demand: June is our busiest month (10% of the year's rentals) and February is the quietest (5.5%). If you want the easiest scheduling and the most flexibility on delivery windows, winter is the time to book.
Does the advertised dumpster price include weight?
Every size includes a weight allowance (1,000 lbs on the 10-yard up to 6,000 lbs on the 30/40 pair), and about two in three of our rentals end up over it — debris is heavier than almost everyone expects, and that's true for every hauler, not just us. Past the allowance we bill $0.10 per pound, the real transfer-station rate passed through, not marked up. That's how dumpster weight economics work everywhere; the difference here is we publish the rate and the data.
Is junk removal or a dumpster rental cheaper in Fairfield County?
Depends on the job. Since 2024, our median Fairfield County junk removal job ran $295, the median Grizzly Bag job $299, and the median 10-yard dumpster rental $499 all-in. Junk removal wins when a crew loading a partial truck covers it; a dumpster wins on multi-day projects where you fill 10+ cubic yards yourself.
How do these prices compare with other Fairfield County haulers?
We phone-shopped the county's roll-off operators in August 2026 and published every quote, anonymized. The median 20-yard quote was $575 (range $455-697) and the median 10-yard quote $400 (range $385-559) (phone survey of 25 Connecticut operators, August 2026). Our posted base rates run above some of those stickers and below others — the difference is what's underneath: included weight allowances in the county ran from half a ton to 3 tons, and every quote besides ours took a phone call to get. No CT operator besides Grizzly publishes a full price card online (phone survey of 25 Connecticut operators, August 2026).
Where does this data come from?
Our own completed-jobs records — 18,385 consumer jobs across Fairfield County and the surrounding service area since 2019, deduplicated so each rental counts once. Price statistics use only the current product structure (October 2022 onward), and every figure on the page is a median, share, or percentage computed directly from those records. No estimates, no third-party data, no customer-identifying detail.
Companion data asset: the Connecticut Transfer Station & Permit Guide — verified town-by-town disposal hours, rates, and permit contacts.
Ready to put the data to work?
Call (203) 219-8855 or book online — same posted rates the numbers above are built on. Phones answered 8 AM – 10 PM, 7 days; live team Mon–Fri 8 AM – 4 PM, AI phone assistant other times.